Do granic możliwości… O jedności i odrębności w budowaniu i przeżywaniu ludzkich relacji (Katowice)
„PRZYSTAŃ” ARCHIDIECEZJALNA PORADNIA PSYCHOLOGICZNA oraz WYDZIAŁ TEOLOGICZNY UNIWERSYTETU ŚLĄSKIEGO zapraszają w sobotę, 6 maja 2023 na konferencję popularnonaukową "Do granic możliwości… O jedności i odrębności w budowaniu i przeżywaniu ludzkich relacji"
Dla kogo?
Sesję kierujemy do wszystkich wychowawców i formatorów: nauczycieli, pedagogów, psychologów duchownych, sióstr zakonnych, katechetów, liderów grup, rodziców oraz wszystkich zainteresowanych tematem.
O czym?
Jedność a odrębność, indywidualizm a wspólnota, podobieństwo a odmienność… Rzeczywistość, w której żyjemy jest i chyba zawsze była pełna paradoksów. Obserwujemy dziś, jak mocno umacniają się tzw. pozycje skrajne. Przykładem tego jest zjawisko polaryzacji społecznej, w której gubi się spójnik „i”, czyli możliwość dostrzeżenia tego, co pomiędzy.
Podczas konferencji chcemy szukać równowagi między jednością a odrębnością w budowaniu zdrowych, dojrzałych – ludzkich relacji. Jakość więzi stanowi podstawę rozwoju i dobrostanu człowieka, gdy jednak relacja staje się zbyt silna, zaczyna więzić, blokuje budowanie autonomii – koniecznej do samodzielnego funkcjonowania w świecie, do wyznaczania osobistych celów i skutecznego dążenia do nich. Choć niedostatek troski w relacji rodzic –dziecko może skutkować emocjonalnym głodem miłości przez całe życie, to równie szkodliwy jest jej nadmiar, powodujący, że człowiek wchodzi w dorosłość, nie wiedząc, kim jest, czego chce, żyje przekonaniem, że sam nie da rady. Ten mechanizm dotyczy również szerszych grup – środowiska pracy czy wspólnot religijnych. Mogą one stanowić zarówno przestrzeń rozwoju, jak i uwstecznienia. To drugie zdarza się, gdy granice stają się murem silnie strzeżonym, a lojalność utrzymuje jednostkę w pozycji niedecyzyjnego i niesamodzielnego dziecka. Z drugiej strony brak wyraźnych granic i słabe więzi sprawiają,że dana wspólnota traci swoją tożsamość i charyzmat.
Podczas konferencji chcemy przyjrzeć się związkom relacyjności człowieka z jego niezależnością. Związkom między ludzką zdolnością do tworzenia więzi, do współpracy w grupie i społeczeństwie a granicami jego Ja, których przejawem będzie indywidualizm, samodzielność, własna tożsamość. Jedność i odrębność – w sobie, w związku, w rodzinie, we wspólnocie religijnej. Razem i osobno nie wykluczają się, ale dopełniają wzajemnie.
Prelegenci:
- Mgr Magdalena Adler – psycholog, psychoterapeuta, pedagog, zajmuje się m.in. psychoterapią indywidualną i rodzinną. Pracę terapeutyczną poddaje stałej superwizji certyfikowanych superwizorów psychoterapii. Związana z Katowickim Instytutem Psychoterapii, nauczyciel kursów dla narzeczonych („Przed nami małżeństwo”).
- Mgr Piotr Halkiewicz – psycholog i psychoterapeuta, specjalista psychoterapii dzieci i młodzieży oraz superwizor szkoleniowy psychoterapii. Na co dzień pracuje z młodzieżą w ramach dziennego oddziału psychiatrycznego, gdzie zajmuje się pomocą nastolatkom i ich rodzinom w szerokim zakresie problemów okresu dorastania. Prowadzi równieżwłasną praktykę w gabinecie w Katowicach. W sposób szczególny interesują go zagadnienia rozwoju osobowości adolescentów, rola czynników chroniących w rozwoju i terapia zaburzeń odżywiania.
- ks. dr Tomasz Liszewski – psycholog, psychoterapeuta, wykładowca Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi, dr psychologii, duszpasterz ofiar wykorzystania seksualnego i ich rodzin w Archidiecezji Łódzkiej.
- ks. dr Krzysztof Matuszewski – teolog, psycholog, psychoterapeuta, rekolekcjonista, wykładowca Wydziału Teologicznego UŚ, dr teologii duchowości, dyrektor Archidiecezjalnej Poradni Psychologicznej „Przystań”, koordynator diecezjalny Fundacji św. Józefa
- ks. dr Grzegorz Strzelczyk – teolog, duszpasterz, proboszcz, wykładowca Wydziału Teologicznego UŚ, dr teologii dogmatycznej, autor książek popularyzujących teologię, członek Zarządu Fundacji św. Józefa KEP
- dr Marcin Moroń – psycholog, doradca życia rodzinnego, dr psychologii
Program konferencji:
9.00 – 9.15 Wprowadzenie – ks. dr Krzysztof Matuszewski
9.15 – 10.00 Granice autonomii – granice uległości. Osobiste i społeczne uwarunkowania ludzkich wyborów – dr Marcin Moroń (aspekty psychologiczne
10.00 – 10.15 Dyskusja i przerwa
10.15 – 11.00 Kiedy jeszcze MY, a kiedy już ONI/ONE – o granicach w kontekście społecznym. – ks. dr Tomasz Liszewski (aspekty społeczne)
11.00 – 11.30 Dyskusja i przerwa
11.30 – 12.15 Między „potrzebuję Cię” a „dam sobie radę sam”, czyli symbioza i autonomia u młodzieży okiem klinicysty – mgr Piotr Halkiewicz (aspekty psychoterapeutyczne)
12.15 – 12.30 Dyskusja
12.30 – 13.15 Przerwa obiadowa
13.15 – 14.00 Niełatwy okres rozwojowy – przywiązanie i jego granice w osobowości – mgr Magdalena Adler (aspekty pedagogiczne i psychologiczne)
14.00 – 14.15 Dyskusja i przerwa
14.15 – 15.00 Jedność i odrębność, czyli lekcja od Trójjedynego (aspekty teologiczne) – ks. dr Grzegorz Strzelczyk
14.00 – 14.15 Dyskusja i przerwa
15.15 – 16.00 Panel dyskusyjny i podsumowanie
Miejsce:
„Przystań” w Katowicach, ul. Skłodowskiej-Curie 30/7 oraz online
Termin:
Sobota, 6 maja, od 9.00 do 16.00
Koszt:
70 zł – przy zapisie do 1 maja 2023; 90 zł – przy zapisie po 1 maja 2023 liczba miejsc ograniczona, obiad we własnym zakresie.